Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Postępowania karne: jak skutecznie zwalczać przecieki

31 stycznia 2017 | Rzecz o prawie | Piotr Kosmaty

Ustawodawca powinien wypełnić niebezpieczną lukę prawną.

Postępowanie karne, także w jego stadium przygotowawczym, jest emanacją władzy państwowej. Zgodnie z art. 7 konstytucji prowadzone jest w interesie publicznym. To z kolei warunkuje poddanie postępowania przygotowawczego kontroli społecznej. Może być prowadzona chociażby poprzez umożliwienie stronom dostępu do akt sprawy odzwierciedlających aktywność procesową osób i podmiotów w postępowaniu. Jest to tzw. względna jawność postępowania.

Dostęp nie może być nadmierny

Zastosowanie zasady względnej jawności musi zaakceptować prokurator oraz inne organy prowadzące postępowanie przygotowawcze. Niezbędne jest bowiem zapobieganie działaniom zmierzającym do wykorzystywania zasady względnej jawności w celach bezprawnych. Chodzi zwłaszcza o torpedowanie postępowań przygotowawczych.

Nie jest to tylko teoria. Obserwacja rzeczywistości medialnej prowadzi do wniosku, że celowe nadużycie uprawnień wynikających z dostępu stron, ich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10663

Wydanie: 10663

Spis treści
Zamów abonament