Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Docieranie się Dużego Opola

31 stycznia 2017 | Życie Regionów | Izabela Kacprzak
Od początku roku miasto powiększyło się o 12 sołectw  i prawie  10 tys. mieszkańców. Większe Opole ma zdaniem ratusza zatrzymać proces wyludniania się miasta  i w efekcie utrzymać województwo z silną stolicą.
źródło: materiały prasowe
Od początku roku miasto powiększyło się o 12 sołectw i prawie 10 tys. mieszkańców. Większe Opole ma zdaniem ratusza zatrzymać proces wyludniania się miasta i w efekcie utrzymać województwo z silną stolicą.

Ruszył proces integracji podopolskich gmin z miastem. Mediacje mają uspokoić nastroje i wypracować kompromis.

Dzieci z publicznego przedszkola przy ul. Polnej w Chmielowicach od Nowego Roku uczą się w przedszkolu nr 60 przy ul. Siennej w Opolu. Oczywiście to wyłącznie zmiana adresu i nazwy, bo dla dzieci i ich rodziców nic się nie zmieniło. Ten przykład najlepiej pokazuje, co wydarzyło się w Opolu po 1 stycznia, kiedy to na wniosek stolicy województwa Rada Ministrów zdecydowała o przyłączeniu do miasta 12 sołectw i 10 tys. mieszkańców.

Zmiany widać dosłownie gołym okiem: wiele ulic z przyłączanych miejscowości musiało zmienić nazwę, bo dublowały się z ulicami w Opolu, np. w Dąbrowie ul. Ceglana została zmieniona na Księżycową, a Rybacka na Piękną, w Komprachcicach – Jaśminowa na Tatarakową.

Byłe sołectwa są dziś jednostkami pomocniczymi. Tak jak dzielnice Opola dysponują własnym budżetem 100 tys. zł. O tym, jak te pieniądze zostaną wydane, zdecydują w tym roku sami nowi mieszkańcy Opola.

Miasto podkreśla zalety

Władze Opola zapewniają nowych mieszkańców o korzyściach z przyłączenia do stolicy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10663

Wydanie: 10663

Spis treści
Zamów abonament