Przeniesiony urzędnik też otrzyma trzynastkę
Zmiana urzędu, choć de facto oznacza zmianę pracodawcy nie musi pozbawiać członka korpusu prawa do pełnego dodatkowego wynagrodzenia rocznego.
W urzędach trwa ustalanie uprawnień wszystkich zatrudnionych w służbie cywilnej do dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2016 rok. Nie jest to łatwe zwłaszcza, że w ubiegłym roku w administracji rządowej dochodziło do wielu zmian na stanowiskach i to nie zawsze w ramach jednego urzędu. Powodem były indywidualne decyzje kadrowe, a także wejście w życie ustawy z 30 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o służbie cywilnej oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2016 r. poz. 34), która zmieniając sposób obsadzania wyższych stanowisk w służbie cywilnej spowodowała, że wszystkie takie stanowiska musiały zostać obsadzone na nowych zasadach. W rezultacie dochodziło do wielu „przesunięć" członków korpus sc także między instytucjami. Część z nich zmieniła zatem pracodawcę w ciągu roku, co może mieć teraz wpływ na ich prawo do trzynastej pensji.
Ważne przepracowanie odpowiedniego okresu
Zgodnie z art. 2 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego (ust. 1). Pracownik, który nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, pod warunkiem, że okres ten wynosi, co najmniej sześć miesięcy (ust. 2)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta