Sędziowie naradzają się, co zrobić z reformą ministra Ziobry
Zagrożenie dla niezależności sądów agata Łukaszewicz
Najnowszy projekt noweli ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa wywołał burzę. Minister sprawiedliwości chce, by sędziów do KRS wybierał parlament. Zamierza też skrócić kadencję dziesiejszych członków Rady oraz podzielić KRS na dwa zgromadzenia. Nie bez powodu w poniedziałek w stolicy odbyły się spotkania środowiska – w sumie do Warszawy zjechało ponad 300 przedstawicieli środowiska z całej Polski. Najpierw zebrali się przedstawiciele sądów apelacyjnych oraz sądów okręgowych, a potem rozpoczęło się nadzwyczajne posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa. Co ustalili sędziowie? Zmiany tak, ale nie byle jakie. KRS w uchwale podkreśla, że będzie stać na straży konstytucji. Punktuje wszystkie niedociągnięcia ministerialnej propozycji i wykazuje sprzeczności z ustawą zasadniczą.
Generalnie sędziowie widzą potrzebę zmian w sądownictwie, ale takich, które będą służyć obywatelom. Nie chcą już reformy dla samej reformy.
Ostra krytyka
Przedstawiciele sądów piszą o dwóch nowelach ustaw: o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Twierdzą, że nie doprowadzą one do usprawnienia i przyspieszenia postępowań sądowych.
Przypominają też Zbigniewowi Ziobrze, że sam niewiele robi, by poprawić kondycję sądów. Wypominają mu brak konkursów na kilkaset stanowisk sędziowskich, co, ich zdaniem, negatywnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta