Nowy superurząd ma skuteczniej ściągać daniny
Już od 1 marca 2017 r. zacznie działać Krajowa Administracja Skarbowa, powstała z połączenia administracji podatkowej, kontroli skarbowej i Służby Celnej.
Celem reformy jest lepsze wykorzystanie kadry i zasobów finansowych, by w efekcie uszczelnić system podatkowy i poprawić obsługę podatników.
Obecnie każda ze służb, która wejdzie w skład Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), tworzy trzy niezależne od siebie piony:
- administracja podatkowa – 16 izb skarbowych oraz 400 urzędów skarbowych,
- Służba Celna – 16 izb celnych i 45 urzędów celnych wraz ze 143 oddziałami celnymi,
- kontrola skarbowa – 16 urzędów kontroli skarbowej (UKS), 8 zamiejscowych ośrodków UKS.
Oznacza to, że w resorcie finansów funkcjonuje na poziomie regionalnym 48 jednostek (izby skarbowe, izby celne, urzędy kontroli skarbowej), którym podlegają dalsze 594 jednostki lokalne (urzędy skarbowe, urzędy celne, oddziały celne oraz oddziały zamiejscowe UKS). Działania tych służb regulują odrębne akty prawne. Podmioty te prowadzą również kontrole na odmiennych zasadach.
Podział kompetencji
1 marca 2017 r. wejdzie w życie ustawa o Krajowej Administracji Skarbowej, która połączy funkcje sprawowane dziś przez administrację podatkową, celną i kontrolę skarbową. Nadzór nad działaniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta