Szef przerwie urlop w czasie ferii tylko z ważnego powodu
Nawet niewykorzystany jeszcze urlop zaległy czy urlop na żądanie nie pozwoli pracownikowi z niego skorzystać, gdy pracodawca się na niego nie zgodzi, mając istotne uzasadnienie. Tym bardziej przełożony może w takich okolicznościach zdecydować o potrzebie przesunięcia terminu wypoczynku lub jego odwołania.
Nieaktualne uzgodnienia
POSTĘPOWANIE
Pracownik nie może udać się na urlop wypoczynkowy, nawet wcześniej uzgodniony z przełożonym i ujęty w planie urlopów, jeżeli pracodawca aktualnie nie wyraża na to zgody ze względu na swoje szczególne potrzeby.
- Pracownik miał się udać na urlop wypoczynkowy w okresie ferii zimowych, zgodnie z planem urlopów. Na kilka dni przed wyjazdem pracodawca poinformował go jednak, że musi zrezygnować z wolnego i stawić się do pracy, ponieważ osoba go zastępująca zachorowała, a nie ma nikogo innego o odpowiednich kwalifikacjach. Czy pracownik mimo to może się udać na urlop, jeśli był on zaplanowany? Czy może domagać się od pracodawcy zwrotu kosztów? Chodzi o cenę wyjazdu na narty, którą podwładny zapłacił w całości, a może odzyskać tylko w części.
Zgodnie z art. 163 k.p. urlopy wypoczynkowe powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Taki plan ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski podwładnych i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Pomija się w nim jedynie cztery dni wolnego udzielanego zgodnie z art. 1672 k.p., tj. na żądanie.
Pracodawca ustala termin urlopu bezpośrednio z pracownikiem, tj. bez planu, jeżeli zakładowa organizacja związkowa wyraziła na to zgodę. Tak samo wyglądają ustalenia w firmie, w której nie działa taka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta