Kierowca tira na wagę złota
Piekarze i fryzjerzy pojawili się w tym roku na krajowej liście deficytowych zawodów, która wydłużyła się do 23 specjalności. Otwierają ją kierowcy i spawacze. Anita Błaszczak
Już we wszystkich województwach kierowcy ciężarówek i ciągników siodłowych (tzw. tirów) są na liście profesji, których przedstawiciele będą w tym roku mogli korzystać z tzw. rynku pracownika, gdyż to pracodawcy muszą zabiegać o kandydatów do pracy, a nie odwrotnie. Niemal w każdym regionie znaleźli się też na czele listy deficytowych kandydatów – wynika z analizy ogólnopolskiego Barometru Zawodów 2017, do której dotarła „Rzeczpospolita".
Barometr na podstawie informacji powiatowych urzędów pracy, prywatnych agencji zatrudnienia i instytucji odpowiedzialnych za kontakty z inwestorami opracował Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie. Przedstawia wykaz profesji, w których pracodawcom może być trudno o pozyskanie odpowiednich kandydatów do pracy, jak również tych nadwyżkowych, gdzie może być trudno znaleźć zatrudnienie.
Rynek pracownika
Tegoroczna edycja Barometru potwierdza wyraźną poprawę na rynku pracy: lista profesji zagrożonych niedoborem wydłużyła się o ponad połowę, do 23, podczas gdy grupa specjalności z nadmiarem kandydatów skurczyła się z 15 do 7.
W czołówce krajowej listy deficytowych zawodów obok kierowców ciężarówek i tirów są spawacze (ich niedobór też występuje w każdym województwie) oraz pielęgniarki i położne, o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta