Jabłka z przeszłości wracają do sadów
Kto raz spróbował koszteli, malinówek czy landsberskich, długo nie zapomni ich wyjątkowego smaku. Na Opolszczyźnie rozpoczęło się wielkie sadzenie tradycyjnych sadów.
Pierwsze 600 sadzonek starych odmian jabłoni, gruszy, śliw, czereśni opolskie gminy posadziły w końcu 2016 r. Powstaną z tego tzw. modelowe sady, będące częścią realizowanego od 2015 r. przez samorząd regionu programu „Bioróżnorodność Opolszczyzny – skarbem dziedzictwa przyrodniczego".
Budżet projektu to blisko 4 mln zł. W tym 85 proc. stanowi dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego.
Książę i Faworytka
W tym roku opolskie gminy i powiaty zostały ponownie zaproszone do udziału w projekcie. Na udostępnionych przez samorządy 10-arowych działkach użyteczności publicznej powstaną tradycyjne sady z drzewami owocowymi, które przez wieki królowały w Polsce.
– W każdym „modelowym sadzie" posadzone zostanie po 15 sztuk starych odmian drzew – mówi Violetta Ruszczewska rzeczniczka marszałka Opolszczyzny. – Będą to jabłonie: Grafsztynek prawdziwy, Książę Albrecht Pruski, Oliwka żółta, czereśnie: Buettnera czerwona, Schneidera późna, Kordia, grusze: Konferencja, Faworytka (Klapsa), Bonkreta Williamsa, śliwy: Węgierka zwykła, Renkloda Ulena, Herman, wiśnie: Książęca,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta