Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy gminy muszą odliczać VAT, tak jak dyktuje im fiskus

31 stycznia 2017 | Administracja | Elżbieta Rogala

Ustawodawca zezwala gminom i jej jednostkom organizacyjnym, dla których minister finansów określił specjalne prewskaźniki, aby wybrały inny, bardziej reprezentatywny prewskaźnik.

Standardowo każda gmina i większość jej jednostek organizacyjnych, wykonują dwa rodzaje działalności: swoją podstawową, tj. działalność statutową, niebędącą działalnością gospodarczą i gospodarczą. Ich działalność jest zatem tzw. działalnością mieszaną. Dla przykładu szkoła kształcąc i wychowując, czyli wykonując działalność statutową, jednocześnie wynajmuje swoje pomieszczenia w celach użytkowych ze stawką VAT 23 proc., czyli wykonuje działalność gospodarczą.

Odliczenie VAT od zakupów związanych z działalnością mieszaną jest bardzo skomplikowane. Trzeba bowiem ze wszystkich dokonanych zakupów wydzielić tylko te, które są związane wyłącznie z działalnością gospodarczą. A metod na to jest wiele. Począwszy od bezpośredniego przyporządkowania danego zakupu do danego rodzaju działalności, a skończywszy na tzw. prewskaźnikach. A ponieważ prawo do odliczeń istnieje wyłącznie wtedy, gdy dany zakup związany jest z działalnością podlegającą trzem stawkom VAT (tj. 23 proc., 8 proc., 5 proc.), system odliczeń dodatkowo się komplikuje.

Od 1 stycznia 2016r. przyjęto w ustawie VAT cztery rodzaje prewskaźników dla odliczeń (głównie dla podmiotów prawa publicznego) wykonujących działalność mieszaną. Służą one wydzieleniu tylko określonej części kwoty podatku naliczonego do odliczenia od dokonywanych zakupów, które służą obydwu rodzajom działalności. Są to: prewskaźnik...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10663

Wydanie: 10663

Spis treści
Zamów abonament