Odwołania dla mniejszych zamówień
W postępowaniach poniżej progów unijnych przedmiotem odwołania mogą być wszystkie zachowania zamawiającego podjęte w ramach badania i oceny ofert, których skutkiem jest wadliwy, niezgodny z prawem wybór oferty najkorzystniejszej. Patrycja Grodzka, prawnik w zespole zamówień publicznych kancelarii Dentons
Ustawa z 22 czerwca 2016 r. nowelizująca Prawo zamówień publicznych (ustawa p.z.p.) rozszerzyła katalog czynności podejmowanych przez zamawiających w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego poniżej tzw. „progów unijnych", które mogą stanowić przedmiot odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej. Wykonawcy zyskali dodatkowo możliwość odwołania się wobec czynności opisu przedmiotu zamówienia oraz wyboru najkorzystniejszej oferty.
Najkorzystniejsza oferta
Najbardziej oczekiwaną i znaczącą zmianą, z perspektywy wykonawców, było umożliwienie wnoszenia odwołań wobec wyboru najkorzystniejszej oferty. Z omawianą przesłanką wiązano początkowo możliwość zaskarżania czynności zamawiających polegających na wyborze jako najkorzystniejszej oferty, która zdaniem odwołującego powinna podlegać odrzuceniu albo wyborze oferty wykonawcy, który powinien był zostać wykluczony z postępowania.
Tymczasem Krajowa Izba Odwoławcza w wielu orzeczeniach wydanych na podstawie znowelizowanej ustawy p.z.p. zakwestionowała możliwość skutecznego odwołania się wobec zaniechania odrzucenia oferty uznanej za najkorzystniejszą z powodu jej niezgodności z zapisami SIWZ oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta