Centrum badawczo-rozwojowe – czy to się opłaca?
Odpisy na fundusz innowacyjności są kosztem. Jednak intencją ustawodawcy była możliwość pomniejszania przychodów także o ponoszone już z niego wydatki. Fiskus kwestionuje „podwójne" odliczenie.
Poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań oraz technologii jest podstawową drogą rozwoju przedsiębiorstw w dzisiejszej gospodarce. Poszerzanie wiedzy nie jest jednak celem samym w sobie w działalności badawczej. Podstawowym jej założeniem jest możliwość wykorzystywania wyników w praktyce gospodarczej i osiąganie z niej zysków. Z tych względów tworzenie jednostek lub działów badawczo-rozwojowych w przedsiębiorstwie jest coraz powszechniejsze. Prace badawcze nie tylko przyczyniają się do rozwoju firmy, ale mogą przynosić konkretne korzyści. Dostosowanie działalności badawczo-rozwojowej do specyficznych potrzeb przedsiębiorcy sprawia, że staje się on konkurencyjny, a sprzedawane usługi czy towary unikatowe.
Formalności związane z założeniem CBR
Status CBR przyznaje minister właściwy do spraw gospodarki. Aby go uzyskać, przedsiębiorca musi spełnić trzy kryteria.
1. Po pierwsze, konieczne jest uzyskanie przychodów netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy w wysokości co najmniej 1,2 mln euro obliczonej według zasad określonych w ustawie o rachunkowości.
2. Po drugie – 20 proc. przychodów netto w stosunku do przychodów ogółem musi pochodzić ze sprzedaży własnych usług badawczo-rozwojowych, w rozumieniu przepisów o polskiej klasyfikacji wyrobów i usług.
3....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta