Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak skuszono urzędnika

06 lutego 2017 | Kraj | Izabela Kacprzak Grażyna Zawadka
Aresztowany Jakub R., były urzędnik warszawskiego ratusza, odmówił składania zeznań.
źródło: PAP
Aresztowany Jakub R., były urzędnik warszawskiego ratusza, odmówił składania zeznań.

Kulisy reprywatyzacji jednej z najdroższych działek w Warszawie i misternej intrygi adwokatów.

2,5-milionowa łapówka ukryta w udziałach w nieruchomości pod Zakopanem za zwrot cennej działki przy pl. Defilad w Warszawie – taką tezę postawiła wrocławska prokuratura i CBA w śledztwie dotyczącym bulwersującej reprywatyzacji w stolicy. Wagę dowodów śledczych właśnie ocenił sąd, dając zgodę na areszt czterech podejrzanych. „Rzeczpospolita" ujawnia kulisy misternej operacji, w której wzięli udział podejrzani: Robert N., adwokat zajmujący się roszczeniami reprywatyzacyjnymi w Warszawie, Jakub R., były już zastępca dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami (BGN) w stołecznym ratuszu, jego rodzice Wojciech R. i Alina D. oraz właściciel firmy architektonicznej Mariusz L.

Zawoalowana łapówka

Działka przy pl. Defilad koło Pałacu Kultury i Nauki ma wartość wyjątkową. Przed wojną miała adres Chmielna 70, jej większościowym właścicielem był Duńczyk Martin Holger. Mecenas Robert N. w imieniu swoich mocodawców starał się w BGN o zwrot tego gruntu. Zdaniem prokuratury i CBA obietnicę łapówki N. złożył urzędnikowi między majem 2012 r. a grudniem 2013 r. Skąd to wiadomo?

15 listopada 2012 r. Jakub R. wydał decyzje o ustanowieniu użytkowania wieczystego dla działek przy pl. Defilad. Właścicielami gruntu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10668

Wydanie: 10668

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament