Jak skuszono urzędnika
Kulisy reprywatyzacji jednej z najdroższych działek w Warszawie i misternej intrygi adwokatów.
2,5-milionowa łapówka ukryta w udziałach w nieruchomości pod Zakopanem za zwrot cennej działki przy pl. Defilad w Warszawie – taką tezę postawiła wrocławska prokuratura i CBA w śledztwie dotyczącym bulwersującej reprywatyzacji w stolicy. Wagę dowodów śledczych właśnie ocenił sąd, dając zgodę na areszt czterech podejrzanych. „Rzeczpospolita" ujawnia kulisy misternej operacji, w której wzięli udział podejrzani: Robert N., adwokat zajmujący się roszczeniami reprywatyzacyjnymi w Warszawie, Jakub R., były już zastępca dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami (BGN) w stołecznym ratuszu, jego rodzice Wojciech R. i Alina D. oraz właściciel firmy architektonicznej Mariusz L.
Zawoalowana łapówka
Działka przy pl. Defilad koło Pałacu Kultury i Nauki ma wartość wyjątkową. Przed wojną miała adres Chmielna 70, jej większościowym właścicielem był Duńczyk Martin Holger. Mecenas Robert N. w imieniu swoich mocodawców starał się w BGN o zwrot tego gruntu. Zdaniem prokuratury i CBA obietnicę łapówki N. złożył urzędnikowi między majem 2012 r. a grudniem 2013 r. Skąd to wiadomo?
15 listopada 2012 r. Jakub R. wydał decyzje o ustanowieniu użytkowania wieczystego dla działek przy pl. Defilad. Właścicielami gruntu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta