Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ostra walka o usługi doradztwa

06 lutego 2017 | Prawo | Paweł Rochowicz

Zmiany w regulacjach o rynku audytorskim to efekt wdrożenia europejskich norm zwiększających przejrzystość badania sprawozdań finansowych.

Zmienione ramy rynku audytorskiego zostaną uregulowane nową ustawą o biegłych rewidentach i ich samorządzie. Obecnie pracuje nad nią w Sejmie specjalnie powołana podkomisja. Ustawa ta ma wdrażać normy europejskie, przewidziane w unijnej dyrektywie 2014/56/UE i rozporządzeniu nr 537/2014. Termin na opracowanie krajowych przepisów minął 17 czerwca 2016 r. Polska więc opóźnia się z wdrożeniem dyrektywy. A jednym z podstawowych celów nowych regulacji unijnych jest zapewnienie większej niezależności biegłego rewidenta.

Chodzi o zapobieganie np. przypadkom ukrywania nadużyć finansowych w badanym podmiocie w wyniku nadmiernej zażyłości między audytorem i jego klientem. Temu właśnie służy wprowadzany obowiązek zmiany co kilka lat audytora w tzw. jednostkach zainteresowania publicznego (najczęściej spółkach giełdowych). W...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10668

Wydanie: 10668

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament