Spacer ścieżką dźwiękową
Goście jarocińskiego Spichlerza Polskiego Rocka muszą się liczyć z mocnym uderzeniem – muzycznym, rzecz jasna. Znaczną część ekspozycji poświęcono historii słynnego festiwalu.
Bartosz Klimas
To naprawdę spichlerz – multimedialna wystawa o historii krajowej muzyki rockowej znajduje się w XVIII-wiecznym zajeździe, przekształconym później w magazyn zbożowy. Teraz zamiast ziarna przechowuje się tu fotografie, plakaty, gadżety reklamowe, nagrania, a nawet stroje należące do bohaterek rockowej historii Polski (są czarne koronki Anji Orthodox i buciory Renaty Przemyk).
Narodziny big-beatu, rock kobiet, dojrzałość rocka, polski underground muzyczny lat 1968–1973, punk – taką ścieżkę dźwiękową proponują tu zwiedzającym. Nie zabrakło miejsca dla historii Wielkopolskich Rytmów Młodych – lokalnej imprezy z lat 70., która w kolejnej dekadzie dała początek Festiwalowi Muzyków Rockowych w Jarocinie.
Po kładce do bębna
Podczas pierwszej edycji festiwalu, który wkrótce obrósł legendą, w czerwcu 1980 roku, zagrały m.in. Maanam, Kasa Chorych, Exodus, Krzak, Kombi i Porter Band. Wśród 14 konkursowych zespołów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta