Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wznowienie umowy leasingu oznacza zawarcie nowego kontraktu

06 lutego 2017 | Podatki

Rozwiązanie umowy leasingu powoduje wygaśnięcie stosunku prawnego pomiędzy leasingodawcą a leasingobiorcą, a tym samym ustanie obowiązku podatkowego wynikającego ze świadczenia usługi leasingu.

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 15 grudnia 2016 r. (I FSK 258/15).

Spółka prowadzi działalność w zakresie oddawania towarów w odpłatne użytkowanie na podstawie umów leasingu. W następstwie uchybienia wyznaczonym terminom płatności opłaty leasingowej przez leasingobiorcę, spółka może wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym. W niektórych sytuacjach leasingobiorca pozostający w posiadaniu przedmiotu leasingu i użytkujący go przekazuje wpłaty na rachunek spółki, odwołując się do rozwiązanej umowy. W wyniku poczynionych uzgodnień, leasingodawca cofnie niektóre oświadczenia woli i postanowi o kontynuowaniu umowy sprzed jej wypowiedzenia. Spółka zapytała organ podatkowy, czy w okresie po rozwiązaniu umowy, a przed jej wznowieniem, będzie ona świadczyć usługi leasingu. Zdaniem spółki, we wskazanym okresie nie powstanie po jej stronie obowiązek podatkowy w VAT.

Organ podatkowy w interpretacji ILPP1/443-814/13-5/MK stwierdził, że obowiązek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10668

Wydanie: 10668

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament