Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Opłaty reprograficzne bez VAT

06 lutego 2017 | Podatki | Magdalena Szlembarska

Obowiązek ponoszenia opłat reprograficznych nie jest związany z wykorzystaniem utworów ani jakimkolwiek innym świadczeniem wzajemnym. W związku z tym nie podlegają one podatkowi od towarów i usług.

Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 18 stycznia 2017 r. (C-37/16).

Stan faktyczny

Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP w Warszawie, które jest organizacją uprawnioną do pobierania opłat reprograficznych, wystąpiło do ministra finansów o zajęcie stanowiska w kwestii tego, czy opłaty te podlegają VAT.

Opłata reprograficzna jest doliczana do ceny urządzeń i nośników służących do kopiowania, np. do czystych płyt CD/DVD przez importerów oraz producentów (opłatę faktycznie ponosi końcowy konsument). Opłata dotyczy urządzeń i nośników wykorzystywanych do zwielokrotniania utworów na własny użytek osobisty przez osoby fizyczne.

W interpretacji indywidualnej z 20 sierpnia 2012 r. minister finansów wskazał, że kwoty pobierane przez SAWP od producentów i importerów czystych nośników...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10668

Wydanie: 10668

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament