PPP pozwoli zaoszczędzić energię w budynkach
Sztuka polega na tym, aby połączyć kapitał prywatny ze środkami unijnymi tak, aby udało się je prawidłowo wydatkować - mówi Rafał Cieślak z Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Cieślak & Kordasiewicz.
Rz: Kilka dni temu Zgierz zawarł umowę z prywatną firmą, która będzie termomodernizowała budynki w mieście. Nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie to, że jest to przedsięwzięcie tego typu, ale w ramach PPP. Na czym polega wyjątkowość tego projektu?
Rafał Cieślak, Kancelaria Doradztwa Gospodarczego Cieślak & Kordasiewicz: Projekt jest wyjątkowy z kilku powodów. Po pierwsze, jest to dziś największy w Polsce projekt partnerstwa publiczno-prywatnego w segmencie efektywności energetycznej. Wartość umowy wynosi bowiem 56,5 mln zł, a przedsięwzięcie obejmie modernizację 24 obiektów oświatowych.
Po drugie, to pierwsza umowa o PPP w województwie łódzkim, które do tej pory odstawało znacznie od pozostałych regionów kraju, jeżeli chodzi o stosowanie tej nowoczesnej formuły realizacji zadań publicznych.
Po trzecie, projekt jest pierwszym w Polsce hybrydowym PPP. Zgierz może się zatem pochwalić naprawdę wyjątkową inwestycją.
Co to znaczy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta