Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy umowa rachunku bankowego jest pożyczką

06 lutego 2017 | Podatki | Aleksandra Napiórkowska

Odsetki od środków pieniężnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej, zgromadzonych na bieżących rachunkach bankowych zagranicznych oddziałów lub spółek zależnych są ich przychodem podatkowym.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z 29 grudnia 2016 r. (III SA/Wa 2624/15).

Spółka zajmuje się wydobywaniem gazu ziemnego i ropy naftowej. W tym celu tworzy oddziały lub powołuje spółki zależne, dla których otwiera rachunek bankowy, na którym przechowywane są środki potrzebne do prowadzenia działalności. Gdy rachunek jest oprocentowany, jednostki uzyskują odsetki od środków znajdujących się na bieżącym rachunku.

Spółka zapytała organ podatkowy czy odsetki od środków zgromadzonych na rachunkach jednostek, które to rachunki są utrzymywane w celu prowadzenia przez nie rzeczywistej działalności, powinny być kwalifikowane jako przychody, o których mowa w art. 24a ust. 3 pkt 3 lit. b ustawy o CIT. Spółka podniosła, że odsetki nie są przychodami w rozumieniu ww. przepisu, ponieważ jej jednostki organizacyjne nie prowadzą działalności polegającej na udzielaniu pożyczek,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10668

Wydanie: 10668

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament