Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zatrzymany zadatek jest neutralny w VAT

06 lutego 2017 | Podatki | Ewelina Kalita

Zadatek zatrzymany przez dostawcę w związku z niewykonaniem umowy z przyczyn leżących po stronie kupującego nie jest zapłatą za jakąkolwiek czynność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.

- Spółka X nabyła pakiet konferencyjny od hotelu X z uwagi na planowane szkolenie wyjazdowe dla własnych pracowników w dniach 10-11 września 2016 r. Zgodnie z umową, w dniu rezerwacji (5 czerwca 2016 r.) spółka X wpłaciła zadatek w wysokości 20 proc. należności. W lipcu br. spółka otrzymała fakturę zaliczkową wystawioną 12 lipca 2016 r. przez hotel Y (spółka nie odliczyła dotychczas podatku naliczonego ujętego w tej fakturze). Z powodu problemów finansowych, spółka musiała jednak zrezygnować z ww. świadczenia. Ponieważ nie odwołała rezerwacji we wskazanym terminie, hotel Y zatrzymał kwotę zadatku zgodnie z umową. Jaki ma to wpływ na rozliczenia podatkowe spółki? – pyta czytelniczka.

Ani ustawa o VAT, ani przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie nie definiują pojęcia zadatku. Dlatego należy posiłkować się regulacjami cywilnoprawnymi >patrz ramka.

Zadatek jest to więc kwota pieniężna wpłacana jako rodzaj zabezpieczenia zobowiązania. W przypadku prawidłowego wykonania umowy zadatek jest co do zasady zaliczany na poczet świadczenia realizowanego przez stronę, która uiściła tę kwotę. Jeżeli jednak dojdzie do naruszenia zobowiązania, to druga strona (odbiorca zadatku) może odstąpić od umowy i zachować otrzymaną kwotę jako rodzaj rekompensaty za niedojście umowy do skutku. W razie rozwiązania umowy lub braku wykonania umowy na skutek okoliczności niezależnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10668

Wydanie: 10668

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament