Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sztuka i biznes w Starym Browarze

06 lutego 2017 | Życie Wielkopolski
Rzeźba Igora Mitoraja „Thsuki-no-hikari” (Blask księżyca) jest ozdobą Atrium.
źródło: materiały prasowe/Stary Browar
Rzeźba Igora Mitoraja „Thsuki-no-hikari” (Blask księżyca) jest ozdobą Atrium.
Dzieło Mr. Kozouzu „Henyo-Penyo Myomyonmyo”.
źródło: materiały prasowe/Stary Browar
Dzieło Mr. Kozouzu „Henyo-Penyo Myomyonmyo”.
„Kufel” odsłonięto 11 marca 2007 r. na otwarcie Pasażu.
źródło: materiały prasowe/Stary Browar
„Kufel” odsłonięto 11 marca 2007 r. na otwarcie Pasażu.

Kiedy w Poznaniu umawiają się „pod Mitorajem”, to nie ma wątpliwości, że chodzi o Stary Browar. Wyjątkowe miejsce, „gdzie życie spotyka się ze sztuką”.

Monika Kuc

„Pod Mitorajem" oznacza dzieło Igora Mitoraja – gigantyczną rzeźbę przedstawiającą twarz-maskę, stojącą w wejściowym Atrium Starego Browaru. Sam artysta dał jej tytuł „Thsuki-no-hikari" (Blask księżyca) i rysy na wpół własne, na wpół antycznego herosa.

Stary Browar – stylowa galeria handlowa – przypomina galerię sztuki, bo tak naszpikowana jest dziełami współczesnych artystów polskich i zagranicznych.

– Nie ma takiego drugiego centrum handlowego ani w Polsce, ani w Europie: z taką dużą liczbą dzieł sztuki, otoczonych przestrzenią specjalnie im dedykowaną. Monumentalna rzeźba Mitoraja stanęła w wyznaczonym dla niej miejscu jeszcze w trakcie budowy. Sama w sobie jest wspaniała, ale i otoczenie dodaje jej splendoru. Podobnie jest z innymi – mówi Magdalena Kowalak, prezes zarządu spółki zarządzającej Starym Browarem. I dodaje: – W 2015 roku fundusz zarządzany przez Deutsche Asset Management kupił Stary Browar od Grażyny Kulczyk. Budynek wraz z dwiema na stałe powiązanymi z architekturą rzeźbami – „Kuflem" Wojciecha Kujawskiego na Dziedzińcu Sztuki i świetlną fasadą Pasażu, zaprojektowaną przez Adama Garnka i Studio ADS. Pozostałych kilkanaście prezentowanych w nim prac należy nadal do kolekcji Grażyny Kulczyk. Mamy je w depozycie z umową na czas nieokreślony. Jak długo będzie istniał Browar, tak długo dzieła te będą w nim eksponowane....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10668

Wydanie: 10668

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament