Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozliczenie podatku nie kończy się złożeniem deklaracji

01 marca 2017 | Ekspert księgowego | Bartosz Mer Oskar Leligdowicz

Środki transportowe | Zakup samochodu w trakcie roku oznacza obowiązek wysłania DT-1 w ciągu 14 dni od tego zdarzenia. Sprzedaż bądź modernizacja auta wymagają z kolei korekty formularza. Jest sposób, aby uprościć kontrolę nad realizacją tych obowiązków.

Podatnicy, którzy posiadają większą flotę pojazdów, każdego roku stają przed wyzwaniem, jakie stawia przed nimi podatek od środków transportowych. Wystarczy jednak wprowadzić kilka usprawnień, które skrócą oraz uproszczą pracę przygotowawczą do rozliczenia podatku w ciągu roku i ograniczą ryzyko pomyłek tuż przed i 15 lutego.

Kalendarz podatnika jest pełen ważnych dat. Na początku roku spółki koncentrują wysiłki przed 31 marca, kiedy upływa termin złożenia deklaracji CIT. Przed 30 kwietnia urzędy pocztowe pełne są osób fizycznych, gotowych aby wysłać roczny PIT, a bramka do e-deklaracji przyjmuje ich miliony.

W odróżnieniu do powyższych termin 15 lutego dotyczy stosunkowo niewielu podatników. Jednak dla tych, którzy składają tego dnia deklarację na podatek od środków transportowych (PŚT), to jedna z ważniejszych dat w roku podatkowym. A przecież zasady ustalania tego podatku zawarte są w zaledwie kilku przepisach ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (u.p.o.l.). Paradoksalnie i niewspółmiernie do nikłych rozmiarów samej regulacji, rozliczanie tej daniny przysparza podatnikom wiele pracy. Ponieważ potrzeba jest matką wynalazków, powstał pomysł pozwalający usprawnić i zabezpieczyć proces rozliczenia tego podatku.

Masa całkowita w dziale księgowym

PŚT dotyczy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10688

Wydanie: 10688

Spis treści
Zamów abonament