Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Oszust wyłudzający VAT odpowie jak zabójca

01 marca 2017 | Prawo | Monika Pogroszewska

Od 1 marca za przestępstwa podatkowe na kwotę ponad 10 mln zł grozi 25 lat więzienia. Fiskus deklaruje, że za przypadkowe błędy kar nie będzie.

Wchodząca w życie 1 marca nowelizacja kodeksu karnego wprowadza nowe kategorie przestępstw. Chodzi o wystawianie fikcyjnych faktur VAT (niedokumentujących rzeczywistych transakcji) oraz ich podrabianie i przerabianie w celu użycia jako autentycznych (np. kiedy faktura dokumentuje dostawę innych towarów lub usług niż w rzeczywistości czy też inne kwoty).

Największe kontrowersje budzi pojawienie się kary 25 lat pozbawiania wolności za przestępstwa podatkowe. Będzie ona grozić za fałszowanie faktur na kwotę powyżej 10 mln zł. Nowelizacja wprowadza również surowsze kary dla osób wystawiających fikcyjne faktury albo podrabiających lub przerabiających faktury, których wartość przekracza 5 mln. Grozić będzie za to od trzech do 15 lat pozbawienia wolności. Osobom, które zostaną skazane za przestępstwa związane z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10688

Wydanie: 10688

Spis treści
Zamów abonament