Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaki model rozwoju gospodarczego wybierze świat

01 marca 2017 | Rzecz o polityce
Londyn i londyńskie City opowiedziało się za pozostaniem Wielkiej Brytanii w UE, ale to poczucie wykluczenia spowodowało, że większość Anglików i Walijczyków opowiedziała się za Brexitem.
źródło: AFP
Londyn i londyńskie City opowiedziało się za pozostaniem Wielkiej Brytanii w UE, ale to poczucie wykluczenia spowodowało, że większość Anglików i Walijczyków opowiedziała się za Brexitem.

Wybory polityczne w USA i Wielkiej Brytanii to sygnał do modyfikacji obowiązujących dziś reguł.

Mariusz Gasztoł

Jesteśmy świadkami kryzysu neoliberalnego paradygmatu rozwoju gospodarczego. Jest to najpoważniejszy kryzys doktryny neoliberalnej od momentu jej spektakularnego sukcesu na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku. Konsekwencją tego kryzysu jest obecna sytuacja polityczna w świecie Zachodu – zwycięstwo zwolenników Brexitu w ubiegłorocznym brytyjskim referendum, zwycięstwo Donalda Trumpa w amerykańskich wyborach prezydenckich, duża popularność antyestablishmentowych ugrupowań politycznych w szeregu krajów Unii Europejskiej, z Francją na czele. Jeśli chcemy więc zrozumieć zachodzące procesy, nie możemy nie zadać pytania: co zawiodło w neoliberalnym paradygmacie rozwoju, stanowiącym fundament polityki gospodarczej Zachodu w ostatnim ćwierćwieczu?

Powstanie

Osłabienie atrakcyjności modelu keynesowskiego – stanowiącego przez długie powojenne dziesięciolecia podstawę rozwoju świata zachodniego – stworzyło pole dla rozwoju modeli zakładających wzrost roli rynku w gospodarce. Na tym gruncie, obok koncepcji realizowanych przez Margaret Thatcher w Wielkiej Brytanii i Ronalda Reagana w Stanach Zjednoczonych, rozwinęła się doktryna neoliberalna.

Paradygmat neoliberalny sięgający swymi korzeniami lat 60. ub. wieku oraz koncepcji szkoły chicagowskiej i idei Miltona Friedmana swój rozkwit i popularność zdobył jednak przede wszystkim jako opozycja wobec...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10688

Wydanie: 10688

Spis treści
Zamów abonament