Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Można zabezpieczyć wartość godziwą

01 marca 2017 | Ekspert księgowego | Marek Barowicz

W przypadku zabezpieczania wartości godziwej, zyski lub straty z wyceny derywatu zabezpieczającego należy ujmować w księgach na bieżąco, jako przychody lub koszty finansowe okresu sprawozdawczego.

Podobnie ewidencjonuje się skutki przeszacowania pozycji zabezpieczanych, spowodowane przez określone ryzyko poddane zabezpieczeniu, odpowiednio podwyższające lub pomniejszające wartość tych pozycji (w tym także pozycji, które w innym przypadku, jako skutki przeszacowania, byłyby odniesione na kapitał z aktualizacji wyceny, jak też pozycji wycenianych w cenie nabycia). Skutki przeszacowania pozycji zabezpieczanej w części powodowanej przez ryzyko niepoddane zabezpieczeniu wykazuje się w księgach zgodnie z zasadami ogólnymi.

Zapasy...

Wykorzystanie instrumentu pochodnego dla zabezpieczenia wartości godziwej aktywów (zapasów) wymaga ujęcia w księgach rachunkowych, zapisem:

1. Zawarcie towarowego kontraktu forward

Wn „Krótkoterminowe aktywa finansowe"

Ma „Pozostałe rozrachunki"

2. Ocena efektywności zabezpieczenia oraz wycena derywatu zabezpieczającego i pozycji zabezpieczanej na dzień bilansowy oraz w dacie rozliczenia transakcji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10688

Wydanie: 10688

Spis treści
Zamów abonament