Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zakredytowana i coraz droższa Warszawa

01 marca 2017 | Ekonomia | Grażyna Błaszczak
Po nowe mieszkania coraz częściej sięgali w 2016 roku inwestorzy.
źródło: materiały prasowe
Po nowe mieszkania coraz częściej sięgali w 2016 roku inwestorzy.

To był kolejny słaby okres na rynku „hipotek". W całym 2016 r. banki udzieliły 178,4 tys. nowych kredytów mieszkaniowych o łącznej wartości 39,5 mld zł.

To spadek o 1,61 proc. w ujęciu ilościowym w porównaniu z danymi z 2015 r. – wynika z najnowszych analiz Związku Banków Polskich. Spadek niewielki, ale jednak ten trend utrzymuje się kolejny rok. Był on jednym z najsłabszych dla „hipotek" od upadku Lehman Brothers.

– Pomimo historycznie niskich stóp procentowych akcja kredytowa finansowania rynku mieszkaniowego okazała się w 2016 r. słabsza niż rok wcześniej – przyznaje Jacek Furga, prezes Centrum Prawa Bankowego i Informacji. – Rozwojowi rynku nie sprzyjały m.in. działania rządu. Przyjęta w styczniu 2016 r. ustawa o podatku bankowym skutkowała wzrostem opłat oraz marży kredytu hipotecznego, co przełożyło się na słabszą akcję kredytowania – uważa prezes Furga.

Dodaje, że znacząco wzrósł na rynku mieszkaniowym udział transakcji gotówkowych, przeprowadzanych przez klientów wycofujących oszczędności z rynku finansowego i inwestujących w mieszkania na wynajem. Skutkowało to rekordowymi wynikami – sprzedażowymi deweloperów – najlepszymi w historii rynku – zachęcając ich do rozpoczynania kolejnych inwestycji.

– Działalność firm budujących mieszkania nadal jednak koncentruje się w największych miastach, gdyż tam...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10688

Wydanie: 10688

Spis treści
Zamów abonament