O kompleksowości usług decyduje wiele różnych czynników
Ubezpieczenie może być odrębną usługą, jeśli związek z przedmiotem, który obejmuje, nie jest wystarczający żeby uznać, że wchodzi w skład świadczenia kompleksowego.
Fiskus przychylił się do stanowiska podatnika w interpretacji Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 30 listopada 2016 r. (0461-ITPP2.4512.647.2016.1.RS).
Z wnioskiem o jej wydanie wystąpiła spółka świadcząca usługi w zakresie budowy statków – czynny, zarejestrowany podatnik VAT oraz lider konsorcjum będącego wykonawcą zamówienia, którego przedmiotem była budowa okrętu.
Nie tylko ubezpieczenie statku
Zgodnie z treścią umowy zawartej z zamawiającym, spółka była też zobowiązana do ubezpieczenia budowanego statku oraz mechanizmów i urządzeń zdeponowanych w magazynach bądź już zamontowanych na okręcie. Koszt ubezpieczenia pokrywał zamawiający. Zakres polisy obejmował nie tylko części okrętu, ale również elementy należące do zamawiającego a niewykonane przez konsorcjum. Usługa ubezpieczenia była dokumentowana za pomocą odrębnych faktur.
Spółka zapytała, czy w związku z tym, że usługa ubezpieczeniowa jest usługą odrębną od dostawy okrętu, to będzie ona podlegać zwolnieniu z VAT na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta