Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przepływy pieniężne też pod kontrolą

01 marca 2017 | Ekspert księgowego | Marek Barowicz

Do zabezpieczenia przepływów pieniężnych związanych z planowanym zakupem środka trwałego, którego cena wyrażona została w walucie obcej, firma może wykorzystać nabycie walutowej opcji kupna.

W przypadku zabezpieczania przepływów pieniężnych, zyski lub straty z wyceny wartości godziwej derywatu zabezpieczającego, w części uznanej za efektywne zabezpieczenie przyszłych przepływów pieniężnych związanych z zabezpieczaną pozycją należy odnieść na kapitał z aktualizacji wyceny.

Pozostałą część skutków przeszacowania derywatu zabezpieczającego, uznaną za nieefektywną, należy zaliczyć do przychodów lub kosztów finansowych okresu sprawozdawczego. Wykazane w kapitale z aktualizacji wyceny zyski lub straty z przeszacowania derywatu zabezpieczającego zalicza się odpowiednio do przychodów lub kosztów finansowych tego okresu sprawozdawczego, w którym zabezpieczone, uprawdopodobnione przyszłe zobowiązanie lub planowana transakcja powoduje powstanie przychodów lub kosztów finansowych. Jeżeli uprawdopodobnione przyszłe zobowiązanie lub planowana transakcja, poddane zabezpieczeniu powodują powstanie aktywów lub zobowiązań, to na dzień wprowadzenia tych pozycji do ksiąg – zyski lub straty z przeszacowania pochodnego instrumentu zabezpieczającego, ujęte do tego dnia w kapitale z aktualizacji wyceny, odpisuje się i odpowiednio dolicza do ceny nabycia wprowadzonych do ksiąg rachunkowych aktywów (zobowiązań). Jeżeli jednostka stosująca zasady rachunkowości zabezpieczeń uzna prognozowaną transakcję za niewykonalną, wówczas skumulowane zyski lub...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10688

Wydanie: 10688

Spis treści
Zamów abonament