Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

EllaOne za klauzulą

01 marca 2017 | Prawo | Błażej Kmieciak

W debacie publicznej doszliśmy do etapu, w którym walczymy o zagwarantowanie pacjentom świadczeń, które z medycyną nie mają nic wspólnego – pisze ekspert.

Czy słusznie część osób oraz instytucji obawia się, że liczni ginekolodzy odnawiać będą wypisywania recept na środki z zakresu tzw. antykoncepcji awaryjnej? Obawy pojawiły się w kilku materiałach medialnych, w których komentowano decyzję władz dotyczącą powrotu do standardu uzyskania recepty na preparat ellaOne. Obecny rzecznik praw obywatelskich, dr Adam Bodnar, w swoim wystąpieniu do ministra zdrowia zwrócił uwagę, iż to właśnie lekarska klauzula sumienia może stanowić skuteczną przeszkodę przed uzyskaniem podobnego preparatu. Rzecznik – całkiem zresztą słusznie – zwrócił uwagę, iż polski ustawodawca nie zrealizował w pełni wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego klauzuli. TK wskazał na jej fundamentalny charakter. Podkreślił, iż lekarz nie musi wiedzieć, „który kolega" wykona działanie, z którym on sam się nie zgadza. Trybunał zaznaczył jednak także, że władze winny skonstruować procedurę uzyskania przez pacjenta informacji o placówkach/lekarzach mogących udzielić wsparcia w określonej sytuacji. Zdaniem dr. Bodnara obecny stan może uniemożliwiać uzyskanie recepty na preparat ellaOne. Czy zatem prawdą jest, że w tej sytuacji lekarz może się powołać na doświadczany wewnętrznie sprzeciw? Odpowiedź brzmi: i tak, i nie.

Pytanie o prawa

Lekarz oczywiście ma prawo nie wystawić recepty...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10688

Wydanie: 10688

Spis treści
Zamów abonament