Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czas pokuty i nawrócenia

01 marca 2017 | Druga strona | Michał Płociński

W Kościele katolickim obchodzimy dziś Środę Popielcową. To dzień przełomu między huczną zabawą karnawału (starowłoskie carne vale, czyli „żegnaj, mięso") a okresem Wielkiego Postu, który ma nas przygotować do najważniejszego święta dla chrześcijan – Zmartwychwstania Pańskiego. By podkreślić wagę tego przełomu, nasi przodkowie nazywali ten dzień Wstępną Środą, a my znamy go raczej jako Popielec.

Popiół, którym kapłan posypuje dziś głowy wiernych, zwyczajowo pochodzi z palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku i symbolizuje nasze przemijanie – „Prochem jesteś i w proch się obrócisz".

Wielki Post, nawiązujący do czterdziestodniowego pobytu Chrystusa na pustyni, to czas dany nam na powrót do Ojca. Stąd podczas obrzędu posypania ksiądz wypowiada słowa: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię".

Dziś podobnie jak w Wielki Piątek obowiązuje nas post ścisły. Według reguł przyjętych w Polsce ograniczamy się do spożycia wyłącznie jednego posiłku do syta i dwóch niepełnych, oczywiście – bezmięsnych.

Wielki Post trwa do Wielkiego Czwartku, kiedy zaczyna się Triduum Paschalne.

Wydanie: 10688

Wydanie: 10688

Spis treści
Zamów abonament