Szczególny rok 1810
Stanisław Leszczyński | Twórca i dyrektor festiwalu „Chopin i jego Europa” przedstawia atrakcje urodzinowych koncertów.
Przywołuje pan ciekawe konteksty – nie tylko muzyczne – roku 1810, roku urodzenia Fryderyka Chopina...
Stanisław Leszczyński: Istotnie, tamten rok okazał się bardzo ważny w muzyce, ale również pełen doniosłych wydarzeń w polityce i kulturze. W Argentynie wybuchła antyhiszpańska rewolucja, niepodległość ogłosiły: Wenezuela, Kolumbia, Meksyk, Chile. A ile działo się w Europie, także z naszym udziałem, w trakcie wojen napoleońskich. To był rok, w którym urodził się późniejszy bohater powstania listopadowego Julian Konstanty Ordon, a także sławny wynalazca William George Armstrong, który zrewolucjonizował broń artyleryjską i stworzył podstawy uzbrojenia armii brytyjskiej.
Niebezpiecznie oddalamy się jednak od muzyki...
Tu także był to czas szczególny. W 1810 roku na świat przyszło wielu fantastycznych kompozytorów, oprócz Chopina i Schumanna także ci potem niesłusznie zapomniani, których warto przywołać, bo odegrali większą rolę w historii muzyki, niż dotąd sądzono. Otto Nicolaia przypomnieliśmy już na festiwalu „Chopin i jego Europa", ale są jeszcze na przykład Francuz Félicien David czy Niemiec Ferdinand David, którzy razem z zapomnianymi polskimi kompozytorami mogą sprawić słuchaczom na kolejnych festiwalach miłe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta