Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Praca ciężarnych i karmiących na innych zasadach

04 maja 2017 | Praca i ZUS | Małgorzata Grzelak

Od 1 maja 2017 r. obowiązują zmienione przepisy dotyczące zatrudniania kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. Brak przepisów przejściowych wymusza natychmiastową weryfikację i aktualizację regulaminów pracy.

Małgorzata Grzelak, radca prawny, Partner w Squire Patton Boggs, w kancelarii odpowiedzialna za praktykę prawa pracy

Podążając za Dyrektywą unijną 2006/54/WE Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie wprowadzenia w życie zasady równości szans oraz równego traktowania kobiet i mężczyzn w dziedzinie zatrudnienia i pracy, polski ustawodawca wprowadza zmiany w przepisach prawa pracy. Od 1 maja 2017 r. zniesiony został ogólny zakaz zatrudniania kobiet przy pracach uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia, wynikający bezpośrednio z kodeksu pracy. Ustawodawca pozostawił w k.p. jedynie zakaz zatrudniania przy takich pracach kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Szczegółowe regulacje dotyczące prac zakazanych kobietom zawierają obecnie dwa akty wykonawcze:

- nowe rozporządzenie Rady Ministrów z 3 kwietnia 2017 r. w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią (DzU z 2017 r., poz. 796) oraz

- istniejące już wcześniej, obecnie zmieniane, rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 14 marca 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych (DzU nr 26, poz. 313; projekt rozporządzenia zmieniającego z 1 marca 2017 r.).

To one stanowią punkt odniesienia dla dostosowania regulacji wewnętrznych obowiązujących dotychczas w zakładach pracy....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10740

Wydanie: 10740

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Rozmowy czwartkowe

Zamów abonament