Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wyrok w sprawie karnej nie zawsze konieczny

04 maja 2017 | Praca i ZUS | Rafał Krawczyk

Pracodawca może zaskarżyć decyzję o zawieszeniu postępowania w sądzie pracy do czasu zakończenia postępowania karnego, jeśli przedstawione dowody uważa za wystarczające do wydania wyroku uwzględniającego jego powództwo.

Rafał Krawczyk, sędzia Sądu Okręgowego w Toruniu

- Pracownik został oskarżony o przywłaszczenie pieniędzy należących do pracodawcy. Toczy się w tej sprawie postępowanie karne. Jednocześnie firma skierowała przeciwko niemu pozew o zapłatę spornej kwoty. Sąd pracy zawiesił postępowanie w sprawie do czasu zakończenia sprawy karnej. Czy fakt, że równolegle toczy się postępowanie karne może mieć wpływ na proces przed sądem pracy? Czy mimo że wina pracownika jest oczywista, sąd rozstrzygający sprawę o zapłatę musi czekać na finał sprawy karnej, która skończy się za kilka miesięcy lub lat? – pyta czytelnik.

Postępowanie karne może mieć bezpośrednie przełożenie na rozstrzygnięcie sporu pomiędzy pracodawcą i pracownikiem. Wszystko zależy jednak od zaawansowania obydwu postępowań oraz tego, jakiej treści orzeczenie ma zamiar wydać sąd pracy.

Wiąże tylko skazujący

Zasada dotycząca wzajemnych powiązań pomiędzy procesami pracowniczymi i karnymi zawarta jest w art. 11 kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z nią, sąd pracy jest związany ustaleniami zawartymi w sentencji wyroku i kwalifikacją przestępstwa, uwzględniającymi jego znamiona, za popełnienie którego pozwany został prawomocnie skazany, w tym okolicznościami jego popełnienia, dotyczącymi czasu, miejsca, poczytalności sprawcy itp. Oznacza to, że bezcelowe jest zgłaszanie jakichkolwiek faktów oraz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10740

Wydanie: 10740

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Rozmowy czwartkowe

Zamów abonament