Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Francja chce przebudować Unię

04 maja 2017 | Rozmowy czwartkowe | Jędrzej Bielecki
Yves Bertoncini
źródło: materiały prasowe
Yves Bertoncini

Narody żyjące w Unii wciąż mają całkiem inną mentalność. Większość Greków nie myśli jak większość Niemców. Nie chodzi więc o deficyt demokracji w Brukseli, ale demokratyczny konflikt między narodami europejskimi, który wywołuje frustracje – mówi Jędrzejowi Bieleckiemu dyrektor Instytutu Jacques'a Delorsa w Paryżu Yves Bertoncini.

Rz: Emmanuel Macron zapowiedział, że w ciągu trzech miesięcy od wygrania wyborów prezydenckich nałoży sankcje na Polskę, by powstrzymać rzekomy dumping socjalny ze strony naszego kraju. Co miał na myśli?

Macron powiązał dwie rzeczy: sprawy socjalne oraz przestrzeganie zasad państwa prawa. To przełom. Jego zdaniem nie może być tak, że Polska z jednej strony korzysta z przewagi konkurencyjnej na wspólnym rynku, a z drugiej – łamie unijne wartości... I w dodatku nic się z tym nie robi. Oczywiście formalnie Macron nie będzie mógł zrobić wiele, bo pozbawienie Polski głosu w Radzie UE wymagałoby jednomyślności, a na to Węgry się nie zgodzą. Ale jest wiele nieformalnych możliwości, jak zawieszenie kontaktów dwustronnych. Do takiego zawieszenia doszło, gdy w 1999 r. do austriackiego rządu weszła skrajna prawica. Wiele krajów Unii jest wobec Węgier i Polski na granicy cierpliwości i jeśli Orbán oraz Kaczyński nie zmienią podejścia do integracji, inicjatywa Macrona może okazać się skuteczna. W dłuższej perspektywie jest też wiele innych form nacisku, np. ograniczenie funduszy strukturalnych po 2020 roku czy zgoda Brukseli w negocjacjach z Wielką Brytanią na ograniczenie praw obywateli UE, na czym najbardziej ucierpi Polska. Ale mam nadzieję, że załamanie w sondażach poparcia dla PiS po wyborze Donalda Tuska [na szefa Rady Europejskiej – red.] oraz przełamanie kryzysu migracyjnego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10740

Wydanie: 10740

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Rozmowy czwartkowe

Zamów abonament