Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fundusz socjalny nie jest źródłem wsparcia zwolnionych

04 maja 2017 | Praca i ZUS | Karolina Stawicka Katarzyna Magnuska

Środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych co do zasady nie można przeznaczać na potrzeby zwolnień grupowych. Zwalniani mogą się ubiegać o pomoc z funduszu jedynie pod pewnymi warunkami.

Wszelkie restrukturyzacje w zakładach pracy, w tym te przewidujące zwolnienia grupowe, są wysokim kosztem dla pracodawcy. W takiej sytuacji zwracają oni oczy ku środkom zgromadzonym w zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (dalej: zfśs). W praktyce często wręcz sami pracownicy sugerują, aby środki socjalne spożytkować na wsparcie odchodzących kolegów.

Na przeszkodzie wykorzystania środków z funduszu socjalnego na pomoc byłym pracownikom stoją restrykcyjne przepisy wskazujące, na jakie cele mogą być przeznaczone te środki.

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych to fundusz celowy, zgromadzony na osobnym rachunku bankowym pracodawcy, przeznaczony na finansowanie działalności socjalnej zakładu pracy. Mimo że środki funduszu gromadzi się na koncie należącym do spółki, pracodawca nie ma pełnej swobody dysponowania tymi zasobami. W szczególności nie może przeznaczyć ich na cele inne niż wsparcie socjalne własnych pracowników. W zasadzie rola pracodawcy ogranicza się do czynności technicznych związanych z administrowaniem tym funduszem.

Mogłoby się wydawać, że wsparcie finansowe zwalnianych pracowników jest elementem działalności socjalnej. Jednak ani w przepisach regulujących zwolnienia grupowe, ani w ustawie z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 800 ze zm.) nie ma wyraźnych postanowień pozwalających na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10740

Wydanie: 10740

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Rozmowy czwartkowe

Zamów abonament