Opłacalne rozliczenia w skali rocznej
Przedsiębiorcy często muszą się zmierzyć z zagadnieniem zmiennego zapotrzebowania na pracę w ciągu roku. Receptą na ten problem może być wydłużenie okresu rozliczeniowego – nawet do 12 miesięcy. Jest to dopuszczalne w każdym systemie czasu pracy.
Okres rozliczeniowy to odcinek czasu, w którym – jak sama nazwa wskazuje – rozlicza się pewne aspekty czasu pracy zatrudnionych. Im dłuższy taki okres, tym większa możliwość nierównomiernego rozplanowania zadań w poszczególnych miesiącach i tym mniejsze ryzyko wystąpienia kosztownych nadgodzin średniotygodniowych (czyli powstałych z ponadprogramowej pracy w tzw. szóstym dniu tygodnia). O co tak naprawdę chodzi, pokażę na przykładach i w opisie zasad.
Przykład
PUŁAP GODZIN DO ROZPLANOWANIA
U pracodawcy obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy, odpowiadający poszczególnym kwartałom. Przed rozpoczęciem każdego okresu, szef ustala standardowy wymiar pracy do zaplanowania. W przypadku II kwartału 2017 r. przedstawia się to następująco:
- kwiecień 2017 r.: 19 dni roboczych x 8 godzin = 152 godziny
- maj 2017 r.: 21 dni roboczych x 8 godzin = 168 godzin
- czerwiec 2017 r.: 21 dni roboczych x 8 godzin = 168 godzin;
razem: 488 godzin.
Otrzymany wynik oznacza, że w ramach tego kwartału nie można podwładnym zaplanować (w grafiku) pracy na więcej niż 488 godzin....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta