Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zbyt dużo wymagań przy delegowaniu do Polski

04 maja 2017 | Praca i ZUS | Anna Hadasik Tomasz Pleśniak

Zagraniczny pracodawca, który deleguje do Polski swoich pracowników, musi dopełnić wielu formalności, aby nie narazić się na wysokie kary. Nowe obowiązki wiążą się z dodatkowymi czynnościami, o których często ci pracodawcy nie wiedzą.

Już niemal rok, bo od czerwca 2016 r., obowiązują przepisy ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług. Nałożyły one nowe, bardzo istotne obowiązki na zagranicznych pracodawców delegujących pracowników na terytorium Polski w zakresie wykonywanej działalności gospodarczej. Jak po niecałym roku obowiązywania ustawy zagraniczni pracodawcy radzą sobie z realizacją dodatkowych zadań?

Ochrona delegowanych

Wprowadzenie nowych regulacji było związane z koniecznością wdrożenia przez państwa członkowskie Dyrektywy 2014/67/UE. Najważniejszym celem zmian było znaczące zwiększenie ochrony pracowników delegowanych oraz poszerzenie zadań i kompetencji Państwowej Inspekcji Pracy. Ustawa weszła w życie 18 czerwca 2016 r., z tym że na dostosowanie się do niektórych wymogów przewidziano okres 3 miesięcy od tej daty.

Najważniejszym z głównych wymogów wynikających z tej ustawy jest obowiązek zapewnienia pracownikom delegowanym na terytorium Polski przynajmniej takich podstawowych warunków pracy, które nie odbiegają na niekorzyść od przewidzianych w polskim kodeksie pracy i pozostałych przepisach prawa pracy. W szczególności chodzi tu o minimalne wynagrodzenie, zasady wynagradzania za pracę nadliczbową oraz maksymalny wymiar czasu pracy. Przed wejściem w życie ustawy obowiązek ten wynikał z kodeksu pracy, zatem nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10740

Wydanie: 10740

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Rozmowy czwartkowe

Zamów abonament