Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Płatnik sam nie zbierze dokumentów do kapitału

04 maja 2017 | Praca i ZUS | Zygmunt Łobejko

Skompletowanie dokumentacji potrzebnej do ustalenia kapitału początkowego wymaga współpracy pracodawcy z zatrudnionym. Konieczny bywa również kontakt z innymi firmami, w których pracował podwładny.

- Muszę skompletować dokumenty do ustalenia kapitału początkowego dla pracownika. Jak mam wykazać wynagrodzenie do kapitału, jeśli pracownik był wcześniej zatrudniony u innego pracodawcy? – pyta czytelnik.

Pracownik powinien sam zwrócić się do poprzedniego płatnika składek o wydanie dokumentacji płacowej i przekazać ją pracodawcy. Za zgodą zatrudnionego wyrażoną na piśmie pracodawca może jednak prowadzić w jego imieniu postępowanie wyjaśniające z innymi pracodawcami, mające na celu zebranie dokumentacji służącej do ustalenia kapitału początkowego.

Baza do obliczeń

W myśl art. 173 ust. 1 – 1b ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 887; dalej: ustawa emerytalna), kapitał początkowy ustalany jest dla każdego ubezpieczonego urodzonego po 31 grudnia 1948 r., który opłacał składkę na ubezpieczenie społeczne bądź za którego składkę opłacał płatnik składek.

Ponadto, kapitał początkowy ustala się:

- dla tych spośród ubezpieczonych urodzonych po 31 grudnia 1948 r. a przed 1 stycznia 1969 r., którzy zachowują możliwość skorzystania z przyznania emerytury na dotychczasowych zasadach, oraz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10740

Wydanie: 10740

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Rozmowy czwartkowe

Zamów abonament