Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wypłata zysku w akcjach oznacza konieczność rozliczenia się z fiskusem

11 września 2017 | Podatki | Tomasz Musialski Dominika Róg-Górecka

Co do zasady dywidendy wypłacane są w pieniądzu. Spółki mają jednak możliwość regulowania zobowiązań wobec wspólników w formie rzeczowej. Decydując się na to rozwiązanie trzeba pamiętać, że decyzja ta nie jest neutralna podatkowo.

Prawo do dywidendy jest jednym z podstawowych uprawnień wspólników (udziałowców). Chociaż kodeks spółek handlowych nie reguluje kwestii dywidend rzeczowych, przyjmuje się, że dywidenda może przybrać postać także inną niż pieniężna, np. formę rzeczową. Aby jednak spółka mogła wypłacić taką dywidendę, niezbędny jest odpowiedni zapis postanowień umowy (statutu) spółki, zakładający możliwość wypłaty zysku w formie rzeczowej lub uchwała wspólników (walnego zgromadzenia).

Od 1 stycznia 2015 r. zagadnienie to zostało uregulowane w przepisach podatkowych. Obecnie, zgodnie z art. 14a ustawy o CIT, wypłata dywidendy w formie niepieniężnej podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Wszystkie aktywa bezgotówkowe

Przedmiotem dywidendy rzeczowej mogą być wszystkie bezgotówkowe aktywa spółki. Pomimo tego, że nie występuje w tym przypadku transfer gotówki, w dalszym ciągu wypłata ta pełni takie same funkcje jak „zwykła" dywidenda.

Jednym z najczęściej wybieranych sposobów na bezgotówkową dystrybucję zysku są dywidendy akcyjne/udziałów. Spółka może w ten sposób wydać akcje zarówno własne, jak i innych spółek (np. spółki zależnej). Przykładem drugiego rozwiązania jest działanie jednej ze spółek giełdowych – Famur S.A., która wypłacała...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10849

Wydanie: 10849

Spis treści
Zamów abonament