Centrum usług wspólnych z rozmachem
Tarnów wraz z okalającym powiatem i dwudziestoma gminami chce obniżyć koszty funkcjonowania administracji dzięki wspólnemu projektowi informatycznemu.
W Małopolsce powstaje jedno z największych centrów usług wspólnych w sektorze samorządowym. Takie centra to koncepcja wyniesiona z sektora prywatnego. W gospodarce wolnorynkowej takie jednostki służą obniżeniu kosztów funkcjonowania zazwyczaj transnarodowych przedsiębiorstw. Podobne rozwiązania coraz częściej, choć na mniejszą skalę, stosuje się również w sektorze publicznym, rzecz jasna z zachowaniem zasady suwerenności, czyli w ramach terytorium państwa. Podobne możliwości wprowadzono również w Polsce. Od stycznia 2016 r. obowiązuje znowelizowana ustawa o samorządzie gminnym, pozwalająca na tworzenie centrów usług wspólnych w ramach jednostki samorządu terytorialnego lub porozumień wielu jst. W Małopolsce skorzystano z tej możliwości. Z różnym efektem.
Na małą skale
Najczęściej spotykanym rozwiązaniem, na które decydują się samorządy, jest tworzenie dość fasadowych centrów na bazie zespołów administracyjno-ekonomicznych szkół. Z takiego rozwiązania skorzystała między innymi gmina Jabłonka w powiecie nowotarskim. – Funkcjonujemy od początku roku. Wielkich zmian nie wprowadziliśmy, pracowaliśmy dla szkół i dalej to czynimy. Pewnie mielibyśmy oszczędności, gdyby połączyć projekt z usługami dla jednostek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta