Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szlakiem kół zębatych

11 września 2017 | Życie Krakowa i Małopolski | Bartosz Klimas
Jeden z przystanków na trasie szlaku krakowskiej techniki to Fabryka Wyborów Emaliowanych założona w 1937 roku i przejęta przez Oskara Schindlera.
autor zdjęcia: Piotr Guz
źródło: Rzeczpospolita
Jeden z przystanków na trasie szlaku krakowskiej techniki to Fabryka Wyborów Emaliowanych założona w 1937 roku i przejęta przez Oskara Schindlera.

Krakowski Szlak Techniki łączy 17 obiektów przemysłowych z przełomu XIX i XX wieku. To pierwszy tego typu szlak w Polsce.

Spacerując ulicami miasta, należy szukać plakietek w postaci dwóch zębatych kół – od 2006 roku oznaczane są nimi budowle wchodzące w skład szlaku.

Wśród przystanków na trasie wiodącej śladami krakowskiej techniki znajdują się miejsca tak znamienne, jak Fabryka Wyborów Emaliowanych przy Lipowej 4. Założona w 1937 roku przez Izraela Kohna, Wolfa Luzera Glajtmana i Michała Gutmana (jako Pierwsza Małopolska Fabryka Naczyń Emaliowanych i Wyrobów Blaszanych „Rekord") po dwóch latach została przejęta przez sudeckiego Niemca, współpracownika Abwehry, Oskara Schindlera (i przemianowana na Deutsche Emailwarenfabrik). Resztę tej historii znamy – setki Żydów uratowanych dzięki zatrudnieniu w fabryce, powieść Thomasa Keneally'ego „Arka Schindlera", ekranizacja Stevena Spielberga.

Od 2007 roku w budynku administracyjnym byłej Emalii mieści się oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, które utworzyło tu stałą wystawę „Kraków – czas okupacji 1939–1945". Na terenie fabryki znajduje się także otwarte w 2011 r. Muzeum Sztuki Współczesnej (MOCAK), zajmujące sześć zaadaptowanych budynków i jeden nowy.

Po sąsiedzku, przy Lipowej 3, miała...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10849

Wydanie: 10849

Spis treści
Zamów abonament