Jak ustalić ilość zużytej energii elektrycznej
OBOWIĄZKI | Podatnicy akcyzy muszą sporządzać deklaracje podatkowe z tytułu zużycia prądu. Problemy pojawiają się, gdy faktury od dostawców dokumentują inne niż miesięczne okresy rozliczeniowe, a także w razie nieprawidłowości w pomiarach. Dominika Tracz Piotr Paszek
Zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję na wytwarzanie, przesyłanie, dystrybucję lub obrót energią elektryczną powoduje obowiązek składania deklaracji podatkowych oraz obliczania i wpłacania akcyzy, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zużycie energii elektrycznej (art. 24 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku akcyzowym). Obowiązek ten wystąpi, jeżeli podmiot będzie posiadał co najmniej jeden z wymienionych wyżej rodzajów koncesji. Wiąże się to z koniecznością określania ilości zużytej energii elektrycznej w poszczególnych miesiącach, którą podatnicy mogą ustalać na podstawie danych z urządzeń pomiarowych lub otrzymanych faktur zakupowych. Zdarzają się jednak sytuacje, w których dostawcy energii elektrycznej wystawiają faktury dokumentujące inne niż miesięczne okresy rozliczeniowe, a także gdy występują nieprawidłowości w funkcjonowaniu przyrządów pomiarowych.
W poszczególnych okresach
Deklaracje podatkowe w podatku akcyzowym składane są za miesięczne okresy rozliczeniowe, co oznacza, że w przypadku zużycia własnego, podatnicy powinni ustalać ilości energii elektrycznej w poszczególnych miesiącach.
W celu lepszego zrozumienia problemu, posłużmy się przykładami.
Przykład 1.
Spółka X, posiadająca koncesję na wytwarzanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta