Gdzie rozliczyć podatek od dzierżawy samochodu zagranicznej spółce
W przypadku czynności wykonywanych na rzecz kontrahenta z innego kraju UE, miejscem świadczenia jest kraj, gdzie usługobiorca posiada siedzibę działalności gospodarczej. Usługa ta nie podlega zatem opodatkowaniu w Polsce.
- ABC sp. z o.o. z siedzibą w Polsce (podatnik VAT czynny) wydzierżawiła samochód osobowy spółce X mającej siedzibę działalności gospodarczej w Niemczech (niemiecki podatnik VAT). Spółka X nie posiada w Polsce ani w innym kraju stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Umowa została zawarta na czas nieokreślony. Kontrahent dysponuje samochodem w sposób ciągły (nieprzerwany) od dnia wydania, tj. od 10 sierpnia 2017 r. Samochód został przekazany przedstawicielowi spółki X 10 sierpnia 2017 r. na podstawie protokołu przekazania w siedzibie spółki ABC w Poznaniu. Zgodnie z umową dzierżawy spółka ABC świadczy kompleksową usługę dzierżawy samochodu osobowego wraz z wszelkimi wydatkami eksploatacyjnymi. Wydzierżawiający (spółka ABC) jest uprawniony do wezwania dzierżawcy do poddania się skontrolowaniu przez wydzierżawiającego stanu oraz sposobu wykorzystywania przedmiotu dzierżawy w okresie pozostawania przedmiotu dzierżawy we władaniu dzierżawcy oraz dokonywania napraw, przeglądów i zabiegów konserwacyjnych, które uzna za niezbędne do utrzymania przedmiotu dzierżawy w należytym stanie. Na wysokość czynszu dzierżawnego składają się następujące pozycje: kwota odpowiadająca wysokości raty leasingowej, wszelkie wydatki eksploatacyjne, bieżące naprawy dotyczące przedmiotu dzierżawy ponoszone przez wynajmującego oraz marża z tytułu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta