Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zacięta walka o programistów

11 września 2017 | Ekonomia
Wynagrodzenia w sektorze IT systematycznie idą w górę
źródło: Rzeczpospolita
Wynagrodzenia w sektorze IT systematycznie idą w górę

Popyt na usługi IT systematycznie rośnie, a specjalistów nadal za mało. Firmy coraz częściej wyciągają rękę do pracowników ze Wschodu.

katarzyna kucharczyk

W Polsce brakuje 30–50 tys. ekspertów IT. Uczelnie wyższe wprowadzają nowe kierunki, a uczniowie podstawówek już od wczesnych lat mają zajęcia z programowania – ale to wszystko za mało. Firmy nie czekają biernie na nową kadrę. Same organizują szkolenia i coraz częściej sięgają po pracowników spoza lokalnych rynków. Jest to tym łatwiejsze, że w IT można z powodzeniem pracować zdalnie.

W walce o nowe kadry branża korzysta z dobrodziejstw nowych technologii: powstają specjalne programy do rekrutacji programistów, które działają w chmurze i wykorzystują algorytmy sztucznej inteligencji.

Potrzeby rosną...

W samej Unii Europejskiej brakuje teraz 500 tys. programistów. – Wydaje mi się, że te szacunki są dosyć ostrożne. Zawrotne liczby wakatów, o których słyszymy, to tylko posady czysto programistyczne – podkreśla Mikołaj Szymański, partner zarządzający w Kerris Group. Rynek pracy IT tworzą nie tylko deweloperzy, ale również analitycy, projektanci systemów czy menedżerowie projektów.

W polskiej branży IT dynamicznie rozwijają się zarówno małe lokalne firmy, jak i międzynarodowi giganci. – Od kilku lat rekrutujemy ponad 1000 pracowników rocznie. Teraz dodatkowo otworzyliśmy nowe biuro w Katowicach i stoimy przed wyzwaniem zatrudnienia jeszcze większej grupy –...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10849

Wydanie: 10849

Spis treści
Zamów abonament