Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Krakowska scena startupów

11 września 2017 | Życie Krakowa i Małopolski | Rafał Mierzejewski
źródło: materiały prasowe

Współpraca dużych z małymi pozwala osiągnąć realne efekty, mała firma potrafi swoją innowacyjnością zarazić kolosa – mówi Wojciech Przybylski, prezes zarządu Krakowskiego Parku Technologicznego.

Rz: Specjalna strefa ekonomiczna Krakowskiego Parku Technologicznego obchodzi 20. urodziny. Macie dobrą renomę. Czy to prawda, że w Krakowie łamie się zasady klasycznej ekonomii i interwencjonizm gospodarczy całkiem nieźle działa?

Wojciech Przybylski : W istocie Krakowski Park Technologiczny jest miejscem, gdzie naiwne wyobrażenia o czystej postaci wolnego rynku a'la początek lat 90. da się łatwo podważyć. Dostarczamy dowodów na to, że rola państwa w gospodarce może być pozytywna, choć czynimy to z umiarem i w specyficzny sposób. Pełnimy podwójną rolę, jednocześnie mamy pod zarządem klasyczny park technologiczny, ze startupami włącznie, oraz specjalną strefę ekonomiczną. Spółki parkowe i te w strefie inwestycyjnej rosną, na przykład firma Valeo zatrudnia już ponad 3000 pracowników, Comarch w samej strefie około 2500, a w pierwszych zezwoleniach gwarantowały po wielokroć mniejsze zatrudnienie. Warto jednak uczciwie zwrócić uwagę, że wzrost sprzedaży, przychodów i zatrudnienia firm to nie efekt działalności KPT. Dokładamy jedynie małą cegiełkę do tego sukcesu. Wzrost tych firm jest zasługą właścicieli, zarządów i pracowników. Poza kilkoma wyjątkami w parku mamy lokatorów w większości niekorzystających z uprzywilejowanych warunków strefy, choć pomagamy im innymi narzędziami.

W samym parku mamy około 100 firm, ale to nie wyczerpuje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10849

Wydanie: 10849

Spis treści
Zamów abonament