Spółki mierzą się z dolarem
Osłabienie amerykańskiej waluty stanowi problem dla części polskich eksporterów.
hubert kozieł, Jacek Mysior
Dolar nie był tak tani od wiosny 2015 r. Za 1 USD płacono w piątek po południu zaledwie 3,52 zł. Od początku roku polska waluta umocniła się wobec amerykańskiej już o prawie 19 proc., co czyni złotego (obok korony czeskiej) walutą, która w tym okresie najbardziej zyskała wobec dolara. Złoty przyciąga inwestorów m.in. ze względu na dobre wyniki polskiej gospodarki, ale jego umocnienie należy widzieć w szerszym kontekście globalnych trendów, w tym polityki banków centralnych.
Brak wiary w Fed
Dolar jest od wielu miesięcy pod presją, gdyż inwestorzy zwątpili w to, że Fed będzie prowadził jastrzębią politykę oraz że wzrost gospodarczy w USA znacząco przyspieszy, a ekipa Trumpa zapewni gospodarce duży impuls fiskalny. Euro zyskuje zaś ze względu na wyraźne ożywienie gospodarcze w Europie, choć temu ożywieniu towarzyszy wciąż ultraluźna polityka pieniężna EBC. W piątek za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta