Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trzeba chronić nienarodzone dzieci, których matki są uzależnione

11 września 2017 | Prawo | Karolina Kowalska

Rzecznik praw dziecka chce ustawowo ubezwłasnowolnić kobiety w ciąży, które pijąc alkohol, narażają dziecko na alkoholowy zespół płodowy FAS. I przedstawia projekt nowelizacji kodeksu rodzinnego i cywilnego.

Izolację kobiety w ciąży mającą na celu zabezpieczenie zdrowia jej nieurodzonego dziecka oraz zapewnienie jej opieki lekarskiej i terapii przewidują projekty nowelizacji ustaw: Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz Kodeks postępowania cywilnego, zaproponowane przez rzecznika praw dziecka w wystąpieniu do prezydenta Andrzeja Dudy. Według RPD polskie prawo nie przewiduje dziś możliwości skutecznej i szybkiej reakcji w sytuacji, gdy kobieta w ciąży spożywa substancje psychoaktywne, narażając swoje dziecko na utratę zdrowia lub życia.

Zgodnie z szacunkami Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARP) co roku w Polsce rodzi się około 9 tys. dzieci z zaburzeniami rozwojowymi związanymi z FAS (Fetal Alcohol Syndrome), czyli alkoholowym zespołem płodowym, obejmującym zaburzenia fizyczne i neurologiczne zespołem wad wrodzonych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10849

Wydanie: 10849

Spis treści
Zamów abonament