Czy możliwe jest uchylanie się od podatku przez jego zapłatę
PROCEDURY | Egzekucja administracyjna służy organom państwa i samorządu do zmuszenia obywateli do spełnienia ich obowiązków. W praktyce najczęściej spotykamy się z przymusowym wykonaniem zobowiązań podatkowych, poprzez np. zajęcie ruchomości lub rachunku bankowego.
Jedna z podstawowych zasad prowadzenia egzekucji administracyjnej wynika z art. 6 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Z jednej strony zobowiązuje ona wierzyciela (np. organ podatkowy) do podjęcia egzekucji, natomiast z drugiej, upoważnia go do jej prowadzenia, ale tylko pod warunkiem, że dłużnik (np. podatnik) uchyla się od dobrowolnego wykonania swojego obowiązku. Oznacza to, że przed uruchomieniem środków egzekucyjnych organ ma obowiązek upewnić się, czy dłużnik nie wykonał lub właśnie nie wykonuje obowiązku, który ma być egzekwowany.
Jeśli założymy, że konkretny obowiązek obywatela ma polegać na zapłacie podatku, wynikającego z doręczonej mu decyzji (której nadano rygor natychmiastowej wykonalności), to kiedy można uznać, że uchyla się on od wykonania tego obowiązku? Logika i doświadczenie życiowe kazałyby stwierdzić, że wówczas, gdy nie płaci podatku wynikającego z decyzji. Jest jednak pewien organ podatkowy (dalej będę nazywał go Organem), który uznał, że uchylanie się od wykonania obowiązku polegającego na zapłacie podatku może polegać na ... jego dobrowolnej zapłacie.
Sprawa przedstawiała się w skrócie następująco.
Organ działał błyskawicznie
Organ pierwszej instancji wydał decyzję określającą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta