Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dawne forty w nowej odsłonie

11 września 2017 | Życie Krakowa i Małopolski
Zagospodarowanie fortów dawnej Twierdzy Kraków wymaga sporych nakładów finansowych.
autor zdjęcia: Piotr Guzik
źródło: Rzeczpospolita
Zagospodarowanie fortów dawnej Twierdzy Kraków wymaga sporych nakładów finansowych.

Na terenie Krakowa i sąsiadujących gmin zachowało się ok. 150 obiektów militarnych. Część obiektów zyskała drugie życie.

Małgorzata Stuch

Forty, szańce, zespoły bramne, bunkry, rogatki, koszary, budynki dowództwa i wiele innych – to pozostałości po Twierdzy Kraków. Dziś żadna z pozostałości twierdzy – z wiadomego względu – nie pełni funkcji obronnej. Trwa poszukiwanie funkcji dla sporej części obiektów niewykorzystanych, np. niektórych fortów. Miasto ma pomysły, co powinno się w nich znaleźć.

Jak zagospodarować

W 2004 roku władze Krakowa powołały zespół zadaniowy, który opracował strategię wykorzystania dawnych obiektów militarnych. W „Ramowym programie ochrony i rewitalizacji zespołu historyczno-krajobrazowego Twierdzy Kraków" znalazły się kierunki i zasady miejskiej polityki wobec pozostałości po twierdzy Kraków. Idealne rozwiązanie to oczywiście odpowiednie zagospodarowanie wszystkich obiektów. Nie jest to jednak łatwe, chociażby dlatego, że każda z nieruchomości wymaga innego podejścia. Pod uwagę bierze się charakter obiektu, historię jego dotychczasowego wykorzystania (i wiążący się z tym stan zachowania), wielkość budowli, a także wielkość działki i usytuowanie. – Bardzo trudne jest znalezienie gospodarzy dla niektórych fortów. Przede wszystkim dlatego, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10849

Wydanie: 10849

Spis treści
Zamów abonament