Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na maszynę do losowania sądy muszą poczekać

11 września 2017 | Prawo | Agata Łukaszewicz

Nie będzie manipulacji przy wyborze składów orzekających, będzie losowanie – zapowiadał minister sprawiedliwości. Jednak systemu nie ma do dziś.

Sądy czekają na uruchomienie systemu do losowania sędziów do konkretnych spraw. Zmiany w ustawie o ustroju sądów powszechnych, które taki system doboru składu orzekającego wprowadziły, weszły w życie 11 sierpnia. Prezesi alarmują: najpierw odtrąbiono wielki sukces, a teraz nic się nie dzieje.

– Wyznaczamy składy na starych zasadach (według listy sędziów), ale nie wiemy, czy nie pojawi się zarzut, że sąd został wyznaczony nieprawidłowo z wszelkimi tego konsekwencjami, czyli np. powtarzenie procesu od nowa – alarmują prezesi sądów.

Ministerstwo Sprawiedliwości odpowiada: System ruszy w styczniu 2018 r.

Miał być sukces

– Jest rzeczą kuriozalną, że do tej pory w Polsce twardą zasadą nie było losowanie sędziów, którzy w ten sposób mieliby...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10849

Wydanie: 10849

Spis treści
Zamów abonament