Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podział majątku po zakończeniu działalności podlega daninie

18 października 2017 | Ekspert księgowego | Karol Iwanowski

Likwidacja spółki z o.o. i związane z tym wydanie pozostałych aktywów wspólnikom w formie niepieniężnej (rzeczowej) wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych przez spółkę.

Taka konkluzja wynika z negatywnej interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 17 sierpnia 2017 r. (0114-KDIP2-3.4010.191.2017.1.PS). Z wnioskiem o jej wydanie zwróciła się spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, podlegająca nieograniczonemu opodatkowaniu w Polsce. W komentowanej sprawie udziałowcy planowali zakończenie działalności spółki poprzez przeprowadzenie postępowania likwidacyjnego, po zakończeniu którego majątek spółki miał zostać podzielony między wspólników i wydany im w naturze.

Czy dochodzi do trwałego przysporzenia

Spółka zwróciła się do organu z pytaniem, czy w takim stanie faktycznym opisywana likwidacja będzie wiązała się z koniecznością zapłaty podatku przez spółkę. Sama uważała, że wydanie majątku spółki nie wiąże się z obowiązkiem uiszczenia przez spółkę nią CIT. Uzasadniając swoje stanowisko spółka podkreśliła, że w art. 12 ust. 1 ustawy o CIT, zawierającym katalog przysporzeń podlegających opodatkowaniu, nie ma mowy o przekazaniu majątku w toku likwidacji spółki. Następnie, analizując pojęcie „przychód" i posiłkując się także przepisami ustawy o rachunkowości spółka uzasadniła, że tylko w przypadku, kiedy dochodzi do trwałego (definitywnego) przysporzenia, można mówić o przychodzie. Taka sytuacja...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10881

Wydanie: 10881

Spis treści
Zamów abonament